Çeshtja Ozil, Gjermania rrezikon kandidaturen per Euro 2024

Terheqja e Mesut Ozil nga kombetarja gjermane ka shkaktuar nje krize brenda Federates Gjermane te Futbollit dhe ve ne prove nje prej projektet e ketij institucioni; organizimin e Euro 2024 se bashku me Turqine.

Çeshtja Ozil ka rihapur debatin ne lidhje me integrimin e emigranteve ne nje vend qe deri perpara kohesh krenohej per faktin qe eshte multikultural. Presidenti i DFB, Rajnhard Grindel para pak ditesh theu heshtjen duke hedhur poshte akuzat e Ozil per racizem. Grindel me pas dha nje mesazh per unitet per garen per Euro 2024 ku Gjermania deri para pak kohesh shihej si favorite.

Sfidanti.al