Dortmundi nuk bën shaka, eliminimi nga Championsi e afron me titullin!

Borusia Dortmund nuk ka ndërmend të ndalet në misionin për t’I rrëmbyer Bajernit të Mynihut titullin kampion në Gjermani. Skuadra verdhezi tregoi forcën me një fitore të madhe tenistike 6-1 kundër Këlnit. Rezultati tregon se sa të lehtë e kishte skuadra vendase, që vrau garën me katër gola që në pjesën e parë. Para pushimit, Këlni zbuti humbjen, por në pjesën e dytë, Borusia gjeti edhe dy herë të tjera rrugën e rrjetës për të vulosur fitoren. Një mbrëmje rekord për Marko Rojsh që hyn në historinë e klubit si shënuesi më i mirë i të gjitha kohërave. Ndërkohë me këtë suksdes, Borusia merr kryesimin me një pikë më shumë se Bajerni i  Mynihut që në orën 17:30 luan një transfertë të vështirë siç është ajo në fushën e Bajer Leverkusen.