FIFA, me ‘Plan Marshall’ për të financuar futbollin

Ndërsa emergjenca coronavirus ka pushtuar të gjithë botën, Federata Ndërkombëtare nis punën për të ndihmuar botën e futbollit. Sipas një zëdhënësi të saj FIFA është gati që përpilojë një lloj Plani Marshall për të ndihmuar klubet  që të përballojnë ekonomikisht ndërprerjen e të gjitha kompeticioneve ‘Konfirmojmë se FIFA po punon për mundësitë që të ndihmojë

Vazhdoni leximin →

Kontratat në skadencë, FIFA mendon për zgjatjen e tyre

FIFA kërkon që kontratat e lojtarëve dhe trajnerevë që skadojnë në 30 qershor të këtij viti të zgjaten në mënyrë që ata të mbyllin këtë sezon. Lajmi bëhet I ditur nga agjencia Reuters që mori në zotërim një dokument të brendshëm të institucionit më të lartë të futbollit botëror. Aktualisht pjesa më e madhe e

Vazhdoni leximin →

Infantino dhe e ardhmja e futbollit: Më pak skuadra, por më të ekuilibruara

Ngjarjet turbulluese në botë dhe frenimi I detyruar I aktiviteteve për shkak të Covid-19 imponojnë reflektim dhe të japin mundësinë për të ndryshuar dhe nëse ke mundësinë për të përmirësuar të gjitha aspektet e jetës duke përfshirë këtu edhe futbollin. Edhe presidenti I FIFA, Gianni Infantino po shkon në këtë drejtim ‘Futbolli rrezikon të shkojë

Vazhdoni leximin →

Raporti I FIFA; Anglia mbretëresha e merkatos së transferimeve

Angli konfirmohet si padronia absolute e merkatos të transferimeve. Sipas një raporti të FIFA, 3/4 e parave të shpenzuara  bëhen nga skuadrat e 5 kampionateve më të rëndësishme të kontinentit evropian. Behet fjalë për raportin ‘Big 5 Transfer Ëindoë Analysis’ që bën një përmbledhje të lëvizjeve të klubeve të 5 kampionave më të rëndësishëm në

Vazhdoni leximin →