Një hipopotam nuk do t’ia dijë për një nga sportet më aristokratikë!

Afrika e Jugut është një vend i golfit, por edhe një vend i natyrës së egër. Dy elementët e shtetit në skajin jugor të kontinentit u takuan në “Kampionatin Alfred Danhill” që zhvillohet në kompleksin e golfit në “Leopard Krik”, në kufi me Parkun Kombëtar të Krygerit, një nga ekosistemet ku jetojnë kafshët e egra vendase. Golfisti Brandon Stoun, një afrikanojugor, po bëhej gati për një gjuajtje, kur atij i tërhoqi vëmendjen një krijesë masive që po i afrohej liqenit pranë fushës së golfit. Stoun ndaloi gjithçka dhe shkoi në buzë të fushës për të ndjekur lëvizjet e kafshës që ishte hipopotam. Soditja vazhdoi derisa “kali i ujit” u zhyt në liqen, për qejf të vet, duke e lënë sportistin duke treguar me dorë vendin ku ndodhej kafsha. Duket se Stoun pati fat nga kjo vizitë, pasi ndodhet në krye të renditjes së kampionatit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *