Zvicra “mund” edhe inteligjencën artificiale, tifozët janë në ekstazë!

Kur hyri në sallën e konferencës për shtyp bëri diçka. Kapiteni i Zvicrës, Granit Xhaka, i shpallur si lojtari i ndeshjes ndaj Francës, ia dedikoi trofeun pikërisht trajnerit Vladimir Petkoviç. Një shprehje e qartë e unitetit në ekipin që eleminoi kampionët e botës, duke krijuar entuziazëm tek publiku dhe mediat. Tifozët zviceranë ishin në qiellin

Vazhdoni leximin →

Reali, Barça e Juvja kishin gjykatën spanjolle, tani edhe qeverinë e Zvicrës!

Ministria e Drejtësisë e vendit helvetik u ka ardhur në ndihmë “rebelëve” të Superligës Europiane, duke u pozicionuar kundër UEFA-s dhe FIFA-n. Siç raporton media spanjolle, “Kadena Ser”, qeveritë e futbollit europian dhe botëror kanë marrë një letër nga ministria e drejtësisë e Zvicrës, ku paralajmërohen se nuk kanë fuqi juridike për të ndëshkuar themeluesit

Vazhdoni leximin →

“Marka” analizon Zvicrën: Ekip me gjak shqiptar, boshnjak, senegalez …!

Një “Kullë e Babelit”, kështu e cilëson e përditshmja e madhe spanjolle skuadrën helvetike, ndërsa flet me mbrojtësin e majtë të këtij ekipi, që është me origjinë spanjolle, Loris Benito. Spanja ndeshet me Zvicrën në Ligën e Kombeve, dhe një “skaner” është gjëja më normale për t’u bërë. Trajneri sllav Vladimir Petroviç ka 14 lojtarë

Vazhdoni leximin →

Shaqiri, pozitiv me Covid-19, nuk luan me Spanjën

Sulmuesi zviceran i Liverpoolit, Xherdan Shaqiri rezultoi pozitiv me Covid-19 dhe është i izoluar dhe nuk do të mund të luajë ditën e shtunë  ndaj Spanjës në Madrid me përfaqësuesen e Zvicrës për Ligën e Kombeve. ‘Masat strikte të mbrojtjes dhe kriteret për kombëtaret të vendosura sipas protokollit të UEFA janë zbatuar me përpikmëri që

Vazhdoni leximin →

Zvicra i jep ‘OK’ sportit; stërvitjet nisin në 11 maj, turnetë me dyer të mbyllura nga 8 qershori

Sporti mori ‘dritën jeshile’ nga autoritetet në Zvicër. Këshilli Federal Helvet prezantoi masat për lirimin e kufizimeve të vendosura për shkak të pandemisë coronavirs duke dhënë mundësinë e nisjes së stërvitjeve në grup për sportistët profesionistë që nga 11 maji, ndërkohë që do të mbeten të ndaluara për diletantët. Për më tepër, nga 8 qershori,

Vazhdoni leximin →