Granit Xhaka rekordmen te Zvicra

Kapiteni i Zvicrës, Granit Xhaka, ka vendosur një rekord të ri sa i përket ndeshjeve me “helvetët”. Në ndeshjen kundër Izraelit, Xhaka u bë rekordmen i Zvicrës pasi regjistroi sfidën e 119-të. Dueli mes Izraelit dhe Zvicrës u mbyll 1-1 dhe u zhvillua në Hungari, ndeshje që i takon Grupit I kualifikues për “Euro 2024”.

Vazhdoni leximin →

Jashari refuzon Zvicrën

Në Zvicër kanë mbetur të befasuar nga Ardon Jashari. Mesfushori i Lucernës ka refuzuar ftesën e Kombëtares U21 për ndeshjet e muajit nëntor. Lojtari shqiptar nuk ka dhënë arsye për vendimin e tij, ndërsa trajneri i klubit ku ai luan ka mohuar të ketë pasur pengesë prej tyre. Jashari është kapiteni i Lucernës dhe shihet

Vazhdoni leximin →

Zvicra nderon Blerim Xhemailin

Zvicra i njeh kontributin 12-vjeçar ish-mesfushorit me origjinë shqiptare, Blerim Xhemajli. Ish-mesfushori shqiptar ka bërë një karrierë të gjatë në klube të mëdha si Zurich, Bolton, Torino, Parma, Napoli, Galatasaray, Genoa, Bologna, Montreal Impact e Shenzen ndërsa i dha fund karrierës së tij aty ku e nisi te FC Zurich, or ka dhënë një kontribut

Vazhdoni leximin →

Granit Xhaka në historinë e Zvicrës

Granit Xhaka po shkruan me gërma të arta emrin e tij në historinë e Zvicrës. Në takimin kundër Bjellorusisë, i zhvilluar mbrëmjen e djeshme, ish-lojtari i Arsenal arriti të barazonte një rekord dhe të hynte në historinë e kombëtares zviceriane. 31-vjeçari ka arritur të mbajë veshur fanelën e Zvicrës në 118 ndeshje duke barazuar kështu

Vazhdoni leximin →

Zvicra ëndërron eliminimin e Ronaldos me Xhakën e Shaqirin!

Natyrisht, kombëtarja përbëhet nga 11 lojtarë në fushë dhe ata të stolit, ndonëse mediat zvicerane kërkojnë që kapiteni Granit Xhaka dhe sulmuesi Xherdan Shaqiri të japin shpirtin në fushë dhe të ndihmojnë Zvicrën që të kualifikohet në çerekfinalet e Kupës së Botës në Katar. Do të ishte hera e parë që nga viti i largët

Vazhdoni leximin →