Turqia kualifikohet në çerekfinalet e Europianit

Turqia është skuadra e tetë dhe e fundit që merr një biletë për në fazën çerekfinale të Kampionatit Europian Gjermani 2024. Turqit e drejtuar nga Vincenzo Montella ia dolën të triumfojnë me rezultatin 2-1 ndaj Austrisë, në një sfidë ku hero ishte Merih Demiral. Qendërmbrojtësi zhbllokoi sfidën që në minutën e parë, duke shënuar pas

Vazhdoni leximin →

Turqia e bukur që në debutim

Euro 2024 nis mirë për Turqinë e Vincenzo Montella-s. Kombëtarja e udhëhequr nga trajneri italian mposhti Gjeorgjinë 3-1 në ndeshjen debutuese dhe merr menjëherë komandën e Grupit F(në një grup me Portugalinë dhe Republikën Çeke). Për të zhbllukuar sfidën u desh një e djathtë nga Müldür në minutën e 25-të, por që mori përgjigje pak

Vazhdoni leximin →

Një turk në stolin e Panathinaikos

Një trajner turk për Panathinaikos. Klubi i njohur grek ka vendosur t’i besojë pankinën teknikut veteran Fatih Terim, i cili ka mbërritur në Athinë dhe do të firmosë një kontratë të vlefshme deri në verën e 2025-ës me Panathinaikos. Kjo do të jetë hera e parë për Terim që do të punojë në kampionatin grek,

Vazhdoni leximin →

Turqia mbetet pa trajner, Montella në bisedime

Turqia mbetet pa trajner në një moment shumë delikat të eleminatorefve euro 2024.  Barazimi në neshjen zyrtare me Armeninë dhe humbja me Japoninë ka shkaktuar tërmet në ekipin turk pasi federata ka marrë vendimin për shkarkimin e gjermanit Stefan Kuntz. Krerët e institucionit anë vënë menjëherë në lëvizje për të gjetur një emër me peshë

Vazhdoni leximin →

Dashuria gjermane e Turqisë vazhdon me Stefan Kuncin

Gjithçka nisi që në 1984, kur Jup Derval mbërriti tek Gallatasaraji, por ndihmoi gjithashtu edhe krejt lëvizjen futbollistike turke, pra edhe kombëtaren. Në stolin e Turqisë ka qenë edhe Zep Piontek, një tjetër trajner gjerman i këshilluar nga Dervali, ndërsa nëpër klube kanë punuar Verner Lorant apo Kristof Daum. Tradita do të vazhdojë me Stefan

Vazhdoni leximin →