Bajerni ta dëgjojë mirë Hansi Flikun që pret rivalitet në Bundesligë

Kampionari gjerman, Bundesliga, nuk ka qenë domosdoshmërisht turneu më interesant në Europë, pavarësisht emrit të madh dhe stadiumeve të mrekullueshëm. Bajerni i Mynihut ka dominuar për 10 vjet me radhë duke fituar titullin, dhe në 8 sezonet e fundit e ka bërë me Robert Levandovskin. Gjithsesi, një ish-trajner i bavarezëve, sot në stolin e Gjermanisë,

Vazhdoni leximin →

“Bundesliga s’ka nevojë për blerje 100-milionëshe, është kampionat shumë i mirë!”

Ish-drejtori teknik i bavarezëve nuk foli vetëm për Robert Levandovskin, dhe për Bajernin, por për gjithë Bundesligën. Mikael Reshke thotë se në Mynih nuk kanë asnjë nevojë të bëjnë blerje “bomba” për të zëvendësuar Robert Levandovskin. “Nuk do të ishte e vlefshme nga ana financiare, – thotë Reshke, – që të bëhen blerje si ajo

Vazhdoni leximin →

Bundesliga mund të humbasë Halandin e Levandovskin, por fiton Manenë

Agjencia e njohur gjermane e lajmeve, “Dojçe Vele” (Deutsche Ëelle) nuk ngurron që ta cilësojë transferimin e sulmuesit senegalez si një fitore politike të Bajernit, të Hasan Salihamixhiçit, dhe të Bundesligës. Në një kohë që nga kampionati gjerman largohen Erling Halandi, apo edhe pritshmërisht Robert Levandovski, kampionët nga Bavaria mund të tregojnë se ende janë

Vazhdoni leximin →

Klop sheh dy arsye kryesore që Bajerni dominon Bundesligën

Jashtë Gjermanisë ka fjalë tallëse për kampionatin “teuton”, duke e cilësuar “një ligë fshatarësh” dhe “një ligë e një skuadre të vetme”. Nuk janë shumë gabim sepse Bundesliga dominohet nga Bajerni që këtë vit është pranë titullit të 10-të radhazi, dhe një analizë zbërthyese e bën një trajner që ka qenë në këtë kampionat, Jurgen

Vazhdoni leximin →