Skautët e Barcelonës “peshkojnë” katër talente në “liqenin” e Ajaksit

Gazeta holandeze “Telegraf” shkruan se drejtori i akademisë së të rinjve të Barcelonës, Hoze Mari Bakero, fundjavën e kaluar, ndoqi ndeshjen mes Ajaksit të Amsterdamit dhe Zvoles (1-0). Sikurse thuhet, ai kishte ardhur në Holandë që të ndiqte katër futbollistët më të talentuar të Ajaksit, për të cilët është e interesuar Barcelona. Fjala është për

Vazhdoni leximin →

Milani – në kërkim të “vunderkindit” të Ajaksit!

Milani, më në fund, ka vendosur që ta fshijë pluhurin nga emri i vet, ndërsa ka planifikuar që, gjatë kësaj vere, të sjellë në San Siro përforcime të reja. Mediumet italianë pretendojnë se pronarët e rinj të Milanit kanë ndarë për këtë qëllin mbi 150 milionë euro në buxhetin e tyre. Këto kohët e fundit,

Vazhdoni leximin →

Ajaksi me një futboll “bërthamor” e çmontoi Lionin!

Tinejxherët e Ajaksit të Amsterdamit nuk fituan, në stadiumin “Johan Krojf Arena”, por, me të vërtetë, e “shkelën me këmbë” Olimpikun e Lionit, duke e mundur atë thellë 4-1, në ndeshjen e parë gjysmëfinale të Ligës së Evropës, dhe duke performuar në fushë një futboll tërheqës që të kujtonte futbollin e “ditëvë të bukura” të

Vazhdoni leximin →

Shalken e mundi një ekip të rinjsh të Ajaksit!

Që klubi i futbollit të Ajaksit të Amsterdamit është një fabrikë që prodhon talente ose super talente, ky është një fakt që dihet prej disa dhjetëvjeçarësh. Nga akademia e këtij klubi ka dalë një numër i konsiderueshëm lojtarësh që kanë fituar tituj evropianë dhe botërorë, “Topa dhe këpucë të arta”, ndërsa fitorja e fundit, 2-0,

Vazhdoni leximin →