Verstappen me truproja në Meksikë

“Atmosfera në Meksikë është gjithmonë fantastike”, tha Max Verstappen në njoftimin për shtyp që prezanton çmimin e madh të kësaj fundjave. Atmosfera në Meksikë është aq fantastike, pritja në stadiumin është aq entuziaste, sa kampioni holandez i është besuar mbrojtjes së truprojave.

Ekziston rreziku që mbështetja e pakufishme e meksikanëve për Sergio Perez të krijojë pakujdesi. Fatkeqësisht, asgjë e re. Kujtojmë tifozët e Alonso në Montmelò në 2007, dhe gjithashtu huliganë që gjuanin me gurë në Monza kundër Prost në 1985.

Perez-Verstappen – Deri një vit e gjysmë më parë nuk kishte asnjë problem: “Checo është një legjendë!”, tha Max në radio në Abu Dhabi në vitin 2021, menjëherë pasi siguroi Kampionatin e tij të parë Botëror, shoku i tij i skuadrës e ndihmoi atë të mbante Leëis pas. Më pas miqësia u thye me aksidentin e Perez në Portier në Monte Carlo – maj 2022 -, i cili në mënyrë efektive e pengoi Max të merrte pole.

Që nga ai moment holandezi nuk besonte më dhe çdo veprim i tij në pistë, çdo fjalë, çdo gjest i trupit i kushtohej shkatërrimit sistematik të shokut të skuadrës. Deri në atë që kemi tani para syve tanë: një Perez i asgjësuar, i çorientuar, i dyti në renditje po, por pothuajse i goditur nga Max (466-240 pikë), një Perez që megjithatë përdor energjitë e tij për të mos zhgënjyer njerëzit e tij. Kjo situatë prodhon një breshëri sulmesh me të cilat u përshëndet fitorja e 50-të e Verstappen, të dielën e kaluar në Austin, që është një prolog i natyrshëm për Meksikën. Çfarë do të ndodhë të dielën, ndoshta nëse Max siguron fitoren e tij të gjashtëmbëdhjetë të sezonit.