Nata e tërbuar e Lilardit, “mbinjeriu” i dha fitoren Portlendit!

U sakrifikua jashtë mase, por vendosi fitoren. Damien Lilard gjithnjë ka qenë një yll i madh i NBA-së, por asnjëherë si mbrëmjen e fundit, kur kualifikoi Portlendin për në raundin e dytë të plej ofit, dhe eleminoi Oklahomën. U la në fushë për 45 minuta e 16 sekonda, nga 48 minuta lojë gjithsej, diçka që ndodh tepër rrallë në basketboll dhe që do të thotë raskapitje, por nuk deshi t’ia dinte, pasi ishte ndeshja e tij.

Jo më kot shënoi 50 pikë, kapi 7 topa në tabela, dhuroi 6 pasime për kosh, vodhi 3 topa e bllokoi një gjuajtje. Realizoi po ashtu 10 gjuajtje për tri pikë, një rekord i klubit në plej of. Portlendi fitoi 118-115 në Arenën e tij, dhe kaloi turin me rezultat të përgjithshëm 4-1 me ndeshje, e tani pret fituesin e çiftit Denver-San Antonio.

Lilard nuk është se nuk bëri gabime, ai nuk qe i saktë në gati gjysmën e gjuajtjeve, por kontributi ishte gjithsesi shumë i madh. Përballë dy yjeve tepër të mëdhenj si Rasëll Uestbruk e Pol Xhorxh, ia doli të bënte të vetën, pavarësisht nga mbrojtja e fortë e Oklahomës.

Uestbruk pati një tripëll dabëll, me 29 pikë, 11 topa në tabela e 11 pasime për kosh, ndërsa Xhorxh realizoi plot 36 pikë, por ata nuk mundën të arrinin nivelin e Lilardit. Po ashtu, nuk patën mbështetje nga lojtarët e tjerë, ndryshe nga vendasit, ku u dalluan edhe Harkles, Kanter, Mekkallëm apo Seth Kërri. Drama arriti kulmin dhe u vendos në sekondat e fundit, kur Lilard shënoi koshin fitues nga më shumë se 11 metra larg.

Sfidanti.al