Presidenti i FFK-së, Agim Ademi: Daku e Muja? U uroj fat!

Presidenti i Federatës së Futbollit të Kosovës, Agim Ademi në të gjithë fushën, në një intervistë të dhënë për emisionin sportiv, “Zona 30” në RTSH.

Është folur shumë kohët e fundit për bashkimin e Dakut dhe Mujës me Shqipërinë, nuk kanë munguar, ngacmimet, keni një koment për këtë?

“Nuk kam një koment, unë u uroj fat. Është rast i rrallë që të ketë një mundësi të tillë të artë, që të ketë dy kombëtare që mund të luajnë. Ata kanë qenë futbollistë këtu te ne. Daku nuk ka luajtur, sepse ishte i sëmurë. Ndërkohë, Muja ka qenë në stol gjatë dy ndeshjeve në këtë edicion. Unë kam dëgjuar shumë, që e futi për ta djegur. Kosova nuk ka nevojë të djegë askënd, ose e don me zemër ose nuk e don, nuk ka asnjë problem. Faktikisht, unë e konsideroj që nuk kanë shkuar larg. Nuk dua të flas shumë për situatën, tani janë në fazën e kualifikimit me Kombëtaren e Shqipërisë dhe në këto raste do preferoja ti lija të qetë, jo vetëm ata, por të gjithë lojtarët, që të përqëndrohen te kualifikimi”.

Konsultoheni ju si federatë me Federatën Shqiptare të Futbollit në të tilla raste?

“Gjithmonë. Kemi marëdhënie të shkëlqyera, vllazërore, mundohemi që ta avancojmë njëri tjetrin dhe jo ta dobësojmë apo pengojmë. Është nder për ne të kemi zv-presidentin e UEFA-s shqiptar dhe në të njëjtën kohë president të FSHF-së, ky është një rast i rrallë”.

A po vazhdon gjykimi për atë që ndodhi në Rumani?

“Është dhënë një dënim, ne kemi bërë ankimimin tjetër. Sigurisht që procesi po vazhdon, ne gjithsesi do bëjmë detyrën tonë. Nuk e dimë se çfarë do të ndodhë, por ne detyrën tonë e kemi bërë. Ka ndodhë ajo që ka ndodhë, pot ë mos kishin ndodhë ato ngjarje, ne në Rumani nuk humbisnim”.

Ndeshja me Izraelin…

“Është përcaktuar me 12 nëntor nga UEFA. Uroj që të vijnë dhe lufta atje të ndalet e të vazhdojë jeta normale. Nuk e di nëse do të vijnë, por UEFA e ka vendosur një datë, të shikojmë. Ne do bëjmë përgatitjet tona”.