Jemini, kryqëzohet edhe në Shijak

U nisën për të mbërritur në Superiore në fund të edicionit, por shijakasit e Erzenit janë ashpërsuar shumë, ende pa filluar mirë kampionati. Në ndeshjen e mesjavës kundër Besëlidhjes në shtëpi u ndëshkuan me një karton të kuq dhe më pas lezhjanët e patën më të lehtë për ta fituar takimin me rezultatin 2-3. Të shtunën dy kartonë të tjerë të kuq dhe një tjetër humbje, këtë rradhë 2-1 në Kamëz. Ndërkohë që kanë kaluar vetëm katër javë, Erzeni ndodhet në kuotën e katër pikëve, tetë më pak se Kamza kryesuese. Ndërsa shijakasit e kanë gjetur edhe mëkatarin, duke shpallur “non grata” ndërkombëtarin Jemini, pra janë të vendosur të mos të kenë të bëjnë më me të, megjithëse flitet për një nga dy shqiptarët me stemën e FIFA-s. Në fakt, në transfertën e Kamzës, për veprime identike të dy futbollistëve, ai i Erzenit u ndëshkua me kartonin e kuq nga arbitri kryeqytetas, ndërsa ai i Kamzës vetëm me kartonin e verdhë dhe mbeti në fushë deri në përfundim të takimit.

KATEGORIA e PARE/ Rezultatet

Java I

Grupi A

Burreli – Iliria                                    2-0

Çinonso 5’, A.Farruku 45’

Shënkolli – Kamza                            0-1

/ Basriu 16’

Besa – Besëlidhja                             0-1

/ Kamara 37’

Tërbuni – Kastrioti                           0-0

Erzeni – Mamurrasi          (nuk u zhvillua)

 

Grupi B

Dinamo – Shkumbini                       2-0

Gërxho 41’, Allmuça 90+2’

Elbasani – Turbina                           0-1

/ Bërdufi 81’

Lushnja – Tomori                             1-0

E.Magani 54’

Bylis – Pogradeci                             2-1

Mbella 12’, Hyshmeri 72’ (p)/ Pere 27’

Sopoti – Apolonia                            1-2

Mitraj 23’/ Uzuni 21’ (p), 47’

 

Java II

Grupi A

Iliria – Mamurrasi                            0-0

Kastrioti – Erzeni                              0-0

Besëlidhja – Tërbuni                        0-0

Kamza – Besa                                   1-0

Rezi 37’

Burreli – Shënkolli                            1-0

Ajazi 55’

 

Grupi B

Shkumbini – Apolonia                     1-0

Lluca 34’

Pogradeci – Sopoti                          1-0

Pengu 12’

Tomori – Bylis                                  2-0

Çaço 9’, Sharavoli 50’

Turbina – Lushnja                            1-3

Daci 10’/ Sefa 7’, Branica 16’, Gjoni 87’

Dinamo – Elbasani                           0-0

 

Java III

Grupi A

Shënkolli – Iliria                                1-0

Çaushaj 35’ (p)

Besa – Burreli                                    1-1

Hasa 75’/ Çinonso 52’

Tërbuni – Kamza                              0-1

Lame 48’

Erzeni – Besëlidhja                          2-3

Pasha 18’ (p), R.Troplini 90’+2/ Smajli 8’ (p), Xhemalaj 73’, Bajiç 75’

Mamurrasi – Kastrioti                     1-1

Gjonpalaj 32’/ Hoxha 66’

 

Grupi B

Elbasani – Shkumbini                      1-0

Shehaj 76’

Lushnja – Dinamo                            1-0

Sefa 24’

Bylis – Turbina                                  2-1

Gava 15’, 61’/ Roshi 55’ (p)

Sopoti – Tomori                               1-1

Sykaj 25’/ Çaço 24’

Apolonia – Pogradeci                     2-2

Uzuni 32’, Krasniqi 45’+2/ Bongura 41’, Pura 68’

 

Java IV

Grupi A

Iliria – Kastrioti                                 1-1

Balluku 66’/ Marku 90’+1

Besëlidhja – Mamurrasi                  2-0

Lekaj 22’, Karlos 64’

Kamza – Erzeni                                 2-1

Morina 37’, Ymeri 75’/ Pasha 78’

Burreli – Tërbuni                              1-0

Nikshiqi 68’

Shënkolli – Besa                               2-0

Malo 10’, Rustemi 28’

 

Grupi B

Shkumbini – Pogradeci                   1-0

Ramazani 14’

Tomori – Apolonia                          1-0

Isufi 80’

Turbina – Sopoti                              3-1

Allmeta 57’, Bërdufi 69’, 89’/ Qejvani 18’

Dinamo – Bylis                                 0-0

Elbasani – Lushnja                          1-4

Toçi 61’/ Canka 33′, 72′, 80′, Sefa 68′