Venger kurrë nuk ndryshon, vazhdon “dashuria franceze” tek Arsenali

Nuk mund të numërohen futbollistët francezë që Arsen Venger ka sjellë tek Arsenali. Janë kaq të shumtë, saqë shpesh në Angli është bërë shaka duke e quajtur trajnerin si një “menaxher të futbollit francez në Angli”, por ai nuk ka ndërmend të heqë dorë nga ky rregull.

Francezi i fundit, më i shtrenjti nga të gjithë (madje, më i shtrenjtë edhe se jofrancezët) është Aleksandër Lakazetë, i cili u bashkua me londinezët për 60 milionë euro (53 milionë paund stërlina). Lakazetë është në moshë shumë të përshtatshme, 26 vjeç, dhe ka firmosur një kontratë 5-vjeçare. Ai menjëherë shprehu ambiciet për të fituar Premier Ligën me Arsenalin si dhe trofe të tjerë.

Me 110 gola në 190 ndeshjet e fundit me Lionin, ai ka qenë një nga sulmuesit më të mirë të ligës franceze, duke u shpallur golshënuesi numër 1 në 2015, si dhe lojtari më i mirë i sezonit. Edicionin e fundit shkëlqeu duke realizuar 28 gola në 30 ndeshje dhe doli shënuesi i dytë më i mirë i ligës, pas Edinson Kavanit të Paris SG.

Venger ndërkaq, kërkon edhe Tomas Lemarin (Monako) dhe Rijad Mahrezin (Leister), ndërsa më parë ka blerë mbrojtësin Kolashinac. Tashmë, trajneri duhet të zgjidhë enigmën e sulmit ku janë Aleksis Sançez, Olivie Zhiru. Ky i fundit besohet se do të largohet, ndërsa kiliani ende nuk dihet se çfarë do të bëjë.

Sfidanti.al