Rakitic: Futbolli është vërtet mizor

Ivan Rakitic është i pakënaqur që Sevilla fitoi vetëm një pikë kundër Villarrealit të dielën, por publikisht mbështeti trajnerin Diego Alonso, dorëheqja e të cilit po kërkohet nga tifozët. Kike Salas shënoi në minutën e 75-të për 1-0, por vetëm dy minuta më vonë Villarreal barazoi me anë të Morales.

“Ne u përpoqëm, luftuam, nuk u dorëzuam. Skuadra tregoi dëshirën e saj. Edhe një herë, falënderoj tifozët për mbështetjen e tyre. Kemi besim maksimal te trajneri”, ka theksuar zëvendëskapiteni i Sevillas, Rakitic. “Futbolli është thjesht mizor, sepse ne sulmuam, kaluam në avantazh me vështirësi dhe më pas pranuam menjëherë një gol”, shtoi ai.

Rakitic pranoi se tifozët nuk e meritonin një seri të tillë rezultatesh të këqija, që e vendosën Sevillan në vendin e 15-të mes 20 klubeve të divizionit të parë dhe në vendin e fundit në grupin e Ligën e Kampionëve. “Por, ne nuk jemi pa energji, nuk e kemi ulur kokën, ndaj besoj se më në fund do të marrim fitoren që na duhet shumë”, përfundoi Rakitic, i cili luajti gjatë gjithë ndeshjes”, deklaroi Rakitic për televizionin Movistar.

Tifozët janë të pakënaqur pasi as trajneri i ri Alonso nuk ka mundur ta kthejë fillimin e keq të sezonit. Meqenëse Alonso, ish-trajneri i Uruguait, u ul në stol në tetor, Sevilla arriti të fitonte vetëm një herë në dhjetë ndeshje.

sfidanti.al