Kroos spektakolar ndaj Skocisë

Toni Kroos po luan në Euro 2024 ndeshjet e tij të fundit të karrierës. Mesfushori u përshëndet me Realin e Madridit pak ditë më parë, teksa ka lajmëruar që me përfundimin e aventurës me Gjermaninë do të varë këpucët në gozhdë. Megjithatë, pavarësisht këtij vendimi, i konsideruar i nxituar nga të gjithë, Kroos vijon të

Vazhdoni leximin →

Euro 2024, Zvicra e nis me fitore

Zvicra e nis në mënyrën më të mirë të mundshme Europianin Gjermani 2024, me skuadrën helvete që fitoi 1-3 ndaj Hungarisë, takim i vlefshëm për Grupin A që u luajt në Koln. Zvicra diktoi ritmin në pjesën e parë dhe jo vetëm, me skuadrën e drejtuar nga Murat Yakin që kaloi shumë shpejtë në avantazh, pas

Vazhdoni leximin →

Ndahet nga jeta portieri 26-vjeçar

Një tjetër tragjedi e tmerrshme trondit botën e futbollit. Matija Sarkic, portieri i Millwall, ka vdekur nga një sëmundje e papritur në moshën 26-vjeçare. Vetë klubi anglez e komunikoi këtë me një shënim të dhimbshëm: “Millwall Football Club është plotësisht i shkatërruar për të njoftuar se Matija Sarkic ka vdekur në moshën 26-vjeçare. Sarkic, portieri

Vazhdoni leximin →

Një çantë shpine e braktisur alarmon policinë gjermane

Një frikë për bombë në Berlin shkaktoi evakuimin e përkohshëm të një “fanzone”, ku tifozët po mblidheshin për të ndjekur ndeshjen hapëse të Kampionatit Evropian 2024, Gjermani-Skoci, në ekranet gjigante. Zona, e vendosur pranë Reichstag, seli e Parlamentit Gjerman, u rihap për publikun pak pas orës 18:30. Alarmi është shkaktuar nga një çantë shpine e

Vazhdoni leximin →

Nagelsmann: 20 minutat e para, mbresëlënëse

Julian Nagelsmann shijon debutimin e tij të ëndrrave me Gjermaninë në Euro 2024, një pesëshe që nuk i la Skocisë asnjë shans. “20 minutat e para ishin mbresëlënëse. Ne vendosëm shumë fuqi në fushë, kundërpresuam dhe kjo na ndihmoi shumë – shpjegoi trajneri gjerman -. Shënuam herët dhe qëndruam të koncentruar deri në fund”. “Është

Vazhdoni leximin →

Gjermania uragan 5-ballësh

Gjermania mundi Skocinë me rezultatin 5-1 në ndeshjen hapëse të Euro 2024 dhe e nisi me këmbën e mbarë. Në Allianz Arena të Mynihut nuk ka histori, me gjermanët që kujdesen për praktikën skoceze në 45 minutat e para. Në minutën e 10-të Wirtz doli nga ngërçi me një gjuajtje me të djathtën, ndërsa Musiala

Vazhdoni leximin →

United urdhër trajnerit: Pajtohu me Sanchon

Drejtuesit e Manchester United kanë vendosur të vijojnë me Erik ten Hag në pankinë, madje holandezi pritet të zgjasë bashkëpunimin me “Djajtë e Kuq” deri në 2027. Por më disa kushte që duhen plotësuar. 54-vjeçari do ketë më pak fuqi dhe vendimmarrje në merkaton e klubit dhe përforcimet e skuadrës, por jo vetëm. Ten Hag

Vazhdoni leximin →