Manchesteri, kryeqyteti i shpenzimeve, City e United sa ‘dorëshpuar’ në 10 sesionet e fundit

Manchester City dhe Manchester United janë skuadrat që kanë shpenzuar në 10 sesionet e fundit të merkatos. Ky është përfundimi i arritur nga një studim I CIES Football Observatory që ka përpiluar një  klasifikim të skuadrave që kanë bërë më shumë shpenzime në blerje futbollistësh dhe që kanë rezultatet më negative në lëvizjet e merkatos

Vazhdoni leximin →

Seria e dytë e futbollit shqiptar, merkato dhe Liga që u kthye sërish në nocion

Përveç faktit që këtë rradhë pushimet e dimrit ishin jashtëzakonisht të shkurtëra, gjithçka tjetër e futbollit shqiptar do të jetë fotokopje e copave të kampionateve të luajtura në vitet e fundit. Fillimisht është premtuar një merkato e shëndetshme dhe pothuajse për të gjithë pjesëmarrësit në garë Europa është në pragun e portës. Ndërkohë që askush

Vazhdoni leximin →

Chelsea ‘dorëshpuar’ shpenzon më shumë se të gjithë

Jo vetëm Havertz, por edhe Timo Werner, Ben Chilwell dhe Hakim Ziyech. Chelsea është skuadra mbretëreshë e merkatos së transferimeve për vitin 2020 në një shifër  totale prej 247 miliardë Euro në total të shpenzuar dhe të dhënat janë siguruar nga Transfermarkt. Podiumin e plotësojnë Manchester  City dhe Barcelona me skuadrën katalanase që ndiqet nga

Vazhdoni leximin →

Bundesliga, bilanci i merkatos së klubeve gjermane

Edhe skuadrat e Bundesligës u detyruan të përshpejtojnë hapat e tyre në ditën e fundit të kësaj merkatoje atipike verore . Nëse  një vit më parë klubet gjermane shpenzuan në total 747 milionë Euro në blerje futbollistësh, Covid-19 ka bërë që këtë vit kjo shifër të përgjysmohet në 318 milionë. Por në këtë pikë ajo

Vazhdoni leximin →