Gjimnastikë, Simone Biles hyn në histori

Simone Biles është në formën e saj më të mirë duke fituar për herë të nëntë radhazi titullin në Kampionatin Kombëtarë të Gjimnastikës në Shtetet e Bashkauara të Amerikës. Fituesja e katër medaljeve të arta në këtë disiplinë mori avantazhin në ditën e dytë falë provës së saj, e cila u vlerësua me 60.450 pikë. Biles përfundoi provat e saj me një pikaverazh 119.750 duke lënë kështu pas vetes Skye Blakely-n (mori 5.900 pikë më pak) dhe Kayla DiCello.


sfidanti.al