Turpi i Agim Ibraimit; A mund të sillet kështu një futbollist profesionist?

Ai është një lojtar më përvojë të madhe kombëtare dhe ndërkombëtare, pa shumë fjalë, ai është një futbollist profesionist kohëgjatë, por, siç duket, në ndeshjen e dytë kualifikuese të Shkëndijës së Tetovës, kapiten i së cilës Agim Ibraimi është, me Dudelanzhin luksemburgas në kuadrin e Ligës së Evropës, atij “i iku mendja”, sepse ndryshe nuk ka sesi shpjegohet veprimi i tij i pazakontë në fund të ndeshjes.

Faulli ose skandali më i madh në fushën e lojës është të sulmosh arbitrin kryesor dhe pikërisht këtë gjë bëri Ibraimi, kur gati e goditi, në mos e goditi, me kokë gjyqtarin e ndeshjes. Një veprim i tillë përbën turp jo vetëm për vetë lojtarin, por edhe për klubin tetovar. Tani pritet dënimi nga ana e UEFA-s që me siguri do të jetë shumë i ashpër.

Shkëndija e Tetovës, pasi fillimisht u eliminua nga ekipi estonez anonim, Nome Kalju, në Ligën e Kampioneve, u eliminua mbas dy ndeshjeve edhe nga Dudelanzhi në Ligën e Evropës. Në ndeshjen e dytë ekipi luksemburgas, pasi e kishte fituar ndeshjen e parë në Shkup 2-1 kundër Shkëndijës, barazoi 1-1 në fushën e vet, ndërkohë që gjyqtari i ndeshjes nxori me karton të kuq tre lojtarë të Shkendijës, dy prej tyre, përfshi Ibraimin, mbas min. 90-të.

Sfidanti.al