Finalja e Botërorit të Klubeve, Manchester City-Fluminense

Nuk ka surpriza në Botërorin e Klubeve. Kampionët e Europës, Manchester City siguron kalimin në finalen e madhe që do ta luajë kundër brazilianëve të Fluminenses.  Pas suksesit të brazilianëve ndaj Al-Ahly, në fakt, Qytetarët fituan gjysmëfinalen tjetër duke triumfuar pastër, 3-0 ndaj japonezëve të Urawa. Akti i fundit në Jeddah do të luhet të premten më 22, në orën 19:00 dhe kushdo që fiton do të gjejë triumfin e parë në këtë kompeticion.

Gjithçka ishte e lehtë, të paktën me fjalë, në suksesin e arritur nga skuadra e Guardiolës në gjysmëfinale. Një ndeshje e dominuar nga fillimi në fund. Epërsia erdhi nga një autogol i Hoibraaten në fundin e pjesës së parë, 1-0. Një rezultat që më pas u konsolidua nga City në çerekun e parë të pjesës së dytë, me dy gola të tjerë që mbyllën ndeshjen. Goli i dytë u shënua nga Kovacic, me një asistim të jashtëzakonshëm nga Walker. Në minutën e 59-të Bernardo Silva vulosi 3-0 finale.