FIFA, hetime të reja penale për Sepp Blatter

Ish presidenti i FIFA, Sepp Blatter bëhet objekt i një hetimi të ri penal në Zvicër. Ish kreu i qeverisë së futbollit botëror është i përfshirë në një pagesë të dyshimtë të bërë nga FIFA prej 1 milionë Dollarësh në drejtim të Federatës së Futbollit të Trinidad&Tobago. Associated Press ka zbuluar një dokument të Prokurorit

Vazhdoni leximin →

Flet Infantino: Punojmë për një futboll më të mirë e për të kthyer tifozët

Presidenti i Federatës Ndërkombëtare të Futbollit, Gianni Infantino u ka dërguar një videomesazh të 211 federatacve anëtare për t’i përditësuar për punën e bërë nga kjo administratë dhe për hapat që do të ndërmerren pas pandemisë coronavirus. ‘Duhet të punojmë të gjithë së bashku për të pasur një futboll më të mirë në të ardhmen-thekson

Vazhdoni leximin →

Ideja e FIFA: Kampionatet, në vit kalendarik

‘Ideja për të zhvilluar kampionatet në vit kalendarik, nuk është për t’u përjashtuar, mund të jetë zgjidhjia duke parë edhe botërorin e Katarit që do të jetë në dimër-ai që e hodhi këtë teori ishte zv/presidenti I FIFA, Victor Montagliani në një intervistë për Radio Sportiva teksa përmendi edhe mundësinë e reformimit të futbollit ‘Ekziston

Vazhdoni leximin →

FIFA, rregull i ri? Karton të verdhë pë rata që pështyjnë në fushën e lojës

Bota është zhytur në emergjencën coronavirus dhe kjo ka bërë që edhe bota e futbollit të rishohë disa sjellje në fushën e lojës dhe Federata Ndërkombëtare e Futbollit jep rekomandimin për të ndalur futbollistët të pështyjnë në fushën e lojës. ‘Pështyrja në fushë ëshyë një praktikë e zakonshme në futbolls dhe aspak higjienike-tha për Daily

Vazhdoni leximin →

FIFA, propozohen 5 zëvendësime për rifillimin e turneve

FIFA ka propozuar rritjen e numrit të zëvendësimeve nga 3 në 5 në momentin e rifillimit të kampionateve. Objektivi I qeverisë së futbollit botëror është që të mbrojë futbollistët duke iu dhënë më shumë mundësi për të pushuar dhe duke minimizuar rrezikun e dëmtimeve duke qenë se rinisja e kampionateve nëse do të jetë me

Vazhdoni leximin →