Çiklizem, per pak nuk ndodh tragjedia, 23 vjeçari peson atak kardiak, dergohet ne spital

Paniku perfshin boten çiklistike per Mikael Gulaert gjate turit Paris-Rubaix. 23 vjeçari belg i skuadres Verandas Willems-Crelan pesoi nje atak kardiak duke u derguar me urgjence ne spital. Sipas televizionit holandez NOS dhe atij belg Sporza, Gulaert u shemb ne toke ndersa ishte duke pedaluar kur ne sektorin 28 te rruges me kalldrem mes Viasly dhe Biastre u shemb ne toke.

Ndihma ne drejtim te tij ishte e menjehershme dhe mjeket aplikuan menjehere nje mesazh kardiak nderkohe qe te gjithe tregohen te rezervuar per gjendjen e sportistit. Menaxheri i skuadres Verandas Willems Crelan, Mishel Elajzen tha per NOS se Gulaert pati nje atak kardiak dhe humbje te perkohshme te ndjenjave.

Sfidanti.al