Muriqi e Berisha, golat si “ashensor” për karrierën në Angli dhe Itali!

Dihej që ishin të mirë, dhe pas kësaj ndeshjeje, synojnë për shumë më tepër. Vedat Muriqi dhe Valon Berisha ishin dy heronjtë kryesorë të Kosovës në duelit ndaj Anglisë në Sauthempton, dhe golat e shënuar bënë që të tërhiqnin shumë më tepër vëmendje. Muriqi, sulmuesi i Fenerbahçes në Turqi, do të ndiqet edhe më seriozisht nga Totenhemi, i cili ishte i interesuar që më parë për të.

Shtatlarti 25-vjeçar u vëzhgua nga skautë të klubit anglez në stadiumin “Sent Meri”, dhe mediat shkruajnë se trajneri Poçetino do të dërgojë njerëz në Turqi, për ta ndjekur edhe një herë në Superligën vendase. Një tjetër media angleze, e quajtur “Dhë But Rum” (The Boot Room), apo “Dhoma e Zhveshjes”, raporton fjalët e futbollistit gjerman të Fenerbahçes, Maks Kruze, që e krahason Muriqin me sulmuesin e Bajernit, Robert Levandovski.

Gjithsesi, shpresë më të madhe sesa Muriqi ka Valon Berisha, që po kalon një periudhë jo edhe aq të lehtë tek Lacio në Itali. Ai realizoi dy gola ndaj Anglisë në Euro 2020, të parin që në sekondën e 34-ët. Kjo ishte hera e parë që Anglia pësoi gol në minutën e parë, që nga ndeshja me San Marinon në 1993, kur Gualtieri shënoi për 8.3 sekonda.

“Ka qenë e vështirë për mua, por ishte e vështirë të kaloje nga Austria në Serinë A, – thotë Valoni për televizionin norvegjez, TV2, – gjithsesi, klubi deklaroi se unë jam i rëndësishëm, ndaj edhe qendrova dhe shpresoj të luaj sa më shumë që të jetë e mundur”.

Konkurrenca në skuadrën italiane është shumë e madhe, por Berisha beson se ka dhënë prova se mund të jetë i vlefshëm, sidomos në një edicion kaq të gjatë, në Serinë A dhe në Ligën e Europës.

Sfidanti.al