Pas 144 vjetësh, koronavirusi ndryshon traditën në Uimbëlldon

Po provohet këto ditë në Australian Open dhe mund të jetë në zbatim në turneun londinez gjatë muajit qershor. Për herë të parë pas 144 vitesh ekzistencë të Uimbëlldonit, organizatorët mund të heqin dorë nga vijëruajtësit dhe të përdorin teknologjinë në vend të tyre. Nuk do të jetë një “sulm revolucionar” në mentalitetin e drejtuesve

Vazhdoni leximin →

Simona Halep, “mbretëresha” e re e Uimbëlldonit, dorëzohet legjenda Serena Uilliams!

Nuk ishte dita për të thyer rekordin më të madh, por ishte sërish një ditë e madhe. Mbretëresha e Uimbëlldonit, përpara syve të familjes mbretërore, nuk do të ishte ajo që pritej, Serena Uilliams, por një vajzë e ardhur nga Rumania, me emrin Simona Halep. Njëzeteshtatëvjeçarja e lindur në qytetin-port të Konstancës, sfidoi çdo parashikim

Vazhdoni leximin →

Borg kthehet në Uimbëlldon, por është i biri Leo

38 vjet pas humbjes së finales me Xhon MekEnro, një Borg kthehet në Uimbëlldon. Bëhet fjalë për Leo Borg, djalin e legjendarit Bjorn që do të marrë pjesë në raundin kualifikues të turneut të të rinjve falë një ‘wild card’. Fati do që 16 vjecari të bëjë debutimin e tij në fushat e Rohempton pikërisht

Vazhdoni leximin →