Federata e Futbollit të Turqisë bëhet gazi i botës!

Federata e Futbollit të Turqisë kontaktoi me një futbollist në Gjermani, në përpjekje për ta bindur atë që ai të vinte të luante me kombëtaren e Turqisë, vetëm sepse mbiemri i tij iu duk përfaqësuesve të kësaj federate si me origjinë turke. Mbrojtësi i Hofenhajmit, Niklas Shyle, vlerësohet si një nga mbrojtësit më me perspektivë

Vazhdoni leximin →

Turqia kundër Gjermanisë, gati kandidatura për Euro 2024

Turqia është konkurrenti i parë i Gjermanisë, në përpjekjet për të organizuar Kampionatin Evropian të vitit 2024. “Ne do ta paraqesim kandidaturën tonë dhe të jeni të bindur që jami shumë të aftë për të mirëpritur një event të të tillave përmasa”, ka thënë numri 1 i Federatës Turke të Futbollit, Jilldirim Demiroren, gjatë një

Vazhdoni leximin →

Bashaksehiri, Cikalleshi në një ekip të pathyer, por pa tifozë!

Istanbul Bashaksehirspori është skuadra ku bën pjesë Sokol Cikalleshi. Ky fakt e lidh klubin nga Turqia me futbollin shqiptar, ndërsa historia e tij në këtë sezon është kthyer në kuriozitet europian dhe botëror. Themeluar vetëm 26 vjet më parë, Bashaksehiri është në krye të Superligës turke, duke luftuar dhëmb për dhëmb me gjigandët tradicionalë, Gallatasaraj,

Vazhdoni leximin →

Kosova, shansi i fundit i turqve… në stadium edhe Erdogan

Turqia e ka nisur shumë keq fushatën eleminatore për Botërorin “Rusia 2018”, ndërkohë që sot në 18:00 do të presë në Antalia përfaqësuesen e Kosovës. Në Grupin I, pas tre ndeshjeve të luajtura, turqit kanë vetëm dy pikë të grumbulluara, një më shumë se Finlanda dhe Kosova që ndajnë vendin e fundit të tabelës. Por

Vazhdoni leximin →