Futboll dhe coronavirusi; Si ia bëjnë në Evropë? Ja rregullat në kampionatet kryesore

Numri i madh i rasteve me Covid-19 te skuadra e Genoas detyron drejtuesit e Serie A dhe të të gjithë futbollit italian të rishohin protokollin anticoronavirus. Por cfarë ndodh në ligat më të rëndësishme Evropiane në raste të tilla? Ja një përmbledhje e rregullave të vendosura nga Ligat dhe Federatat sigurisht në bashkëpunime me qeveritë

Vazhdoni leximin →

Në Ishujt Faroe u thonë lojtarëve: Do të luani, por pa përshtyma!

Dy janë kushtet më origjinale që u janë vënë futbollistëve, ndërsa sezoni i futbollit pritet të nisë në Ishujt Faroe. Në ishullin më verior të banuar të Europës, autoritetet sportive dhe civile kanë vendosur të mos kenë frikë nga koronavirusi, por t’i rikthehen aktivitetit futbollistik, veçse me disa këshillime. Përveç kontrolleve dhe dezinfektimit, dhe përveçse

Vazhdoni leximin →

IFAB ndryshon rregullat e futbollit; ja të rejat e sezonit të ardhdhëm

Kur të rikthehen aktivitetet futbollistike, kur situata të kthehet në normalitet kur emergjenca coronavirus të jetë shuar, futbolli do të jetë me rregulla të modifikuara që u kryen nga IFAB(International Football Association Board), institucioni që përcakton rregulloret e këtij sporti dhe që qeverisin në të gjithë botën E përditshmja spanjolle ‘Mundo Deportivo’ publikoi një përmbledhje

Vazhdoni leximin →