Mancester Siti, Bernardo Silva, nën hetim për racizëm

Racizmi është në qendër të diskutimeve në futbollin anglez. Bernardo Silva është akuzuar nga Federata Angleze e Futbollit për sjellje jo korrekte dhe kjo për shkak të një postimi në Tëitter ku ishte një foto e shokut të tij të skuadrës te Mancester Siti, Benxhamin Mendi përkrah logos se një kompanie të njohur spanjolle cokollatash

Vazhdoni leximin →

Lotito akuzohet për racizëm, klubi I Lazios I del në mbrojtje

Klaudio Lotito  së fundmi është vënë në qendër të polemikave për deklaratën e bërë prej tij në Këshillin Federal. Presidenti I klubit roman kur foli për racizmin deklaroi: ‘Jo gjithnjë pasthirrmat ‘buu’ janë akt racizmi. Kujtoj që kur ishim të vegjël Iu drejtoheshim me ‘buu’ edhe persponave që kishin lëkurë normale, të bardhe dhe jo

Vazhdoni leximin →

Everton, parrullë kundër racizmit me imazhin e Kean

Tifozët e Evertonit zbresin në fushën e betejës kundër racizmit. Me rastin e  ndeshjes me Mancester Sitit, tifozët e skuadrës nga Liverpuli kanë përgatitur një parrullë gjigande me imazhin e Moize Kean të marrë gjatë muajve të verës nga Juventust të shoqëruar me mbishkrimin në gjuhën italiane ‘No al razzismo’. Qendërsulmuesi I përfaqësueses italiane, në

Vazhdoni leximin →

Koret raciste, Ancelotti: Ndërprerja e Atalanta-Fiorentina, vendim I drejtë

‘Ishte e drejtë, arbitri bëri mirë-kështu u shpreh trajneri I Napolit, Karlo Anceloti në lidhje me vendimin e arbitrit Orsato për të pezulluar për pak kohë ndeshjen mes Atalantës dhe Fiorentinës për shkak të koreve reaciste kundër Dalbert ‘Është një hapa përpara, të tjera do të bëhen, duhet vijuar në këtë linjë-vijoi Ancelotti-presidenti I FIFA

Vazhdoni leximin →