Holanda I thotë ‘jo’ racizmit; futbolli ndalet 1 minutë

Futbolli holandez vendos të rebelohet pas fyerjeve raciste ndaj futbollistit të Ekselsiorit Ahmad Mendes Moreira findjavën e kaluar. Sipas asaj që publikohet te e pëtrditshmja  ‘Algemeen Dagblad’, ne ndeshjet e kësaj fundjave në Eredivisie dhe të Divizionit të dytë të kampionatit holandez të gjithë futbollistët do të rrinë të ndalur në minutën e parë të

Vazhdoni leximin →

Holanda, Vajnaldum dhe De Jong; bashkë kundër racizmit

Vajnaldum dhe Frenki De Jong bëhen bashkë kundër racizmit. Dy mesfushorët holandezë pas golit të patë të shënuar nga futbollisti I Liverpulit në ndeshjen me Estoninë për kualifikueset e Euro 2020 që Holanda e fitoi 5-0, u shfaqën para telekamerave dhe bashkuan parakrahët e tyre për t’u komunikuar të gjithëve se nuk ka diferenca në

Vazhdoni leximin →

Platini dhe racizmi: Kore absurde, por nuk e di nëse është e drejtë të ndërpriten ndeshjet

Racizmi dhe homofobia në stadiume  janë tema që po diskutohen prej kohësh në botën e futbollit dhe  Mishel Platini iu bashkohet këtyre diskutimeve por sipas tij ende nuk ka një zgjidhje për këto probleme ‘Nuk është e mundur që në vitin 2020 të dëgjohen fyerje për ngjyrën e lëkurës apo orientimin seksual-komentoi Platini-në të kaluarën

Vazhdoni leximin →

Racizmi në Verona-Brescia, Baloteli I përgjigjet ultrasve: Këtu po cmendeni, jeni shkatërrimi

‘Këtu po cmendeni. Zgjohuni injorantë, se jeni shkatërrimi-ishte kjo përgjigjja e Mario Balotelit ndaj një deklarate të kreut të tifozëve ultras të Veronës, Luka Kastelini në lidhje me koret raciste në drejtim të sulmuesit të Breshias gjatë sfidës në Bendegodi. SuperMario në Instagram Stories citoi disa fjalë të thëna nga Kastelini: ‘Baloteli është italian sepse

Vazhdoni leximin →

Racizmi në Bullgari-Angli; jep dorëheqjen presidenti I Federatës Bullgare, Mihajlov

Koret raciste ndaj futbollistëve anglezë dhe përshëndetjet naziste në stadiumin Levski të Sofjes e kanë dhënë efektin e parë. Presidenti I Federatës Bullgare të Futbollit, Borislav Mihajlov dha dorëheqjen nga posti  I tij lajm që u bë I ditur nga një komunikatë për shtyp e vetë Federatës Bullgare të Futbollit. ‘Sot presidenti I Unionit Futbollistik

Vazhdoni leximin →