Euroliga, CSKA-ja “grusht” në Greqi ndaj Olimpiakosit

Ishin dy ndeshje derbi që ranë në sy në këtë javë të Euroligës, por edhe ajo e superfuqisë ruse në Athinë. Së pari, Barcelona fitoi “El Klasikon” e basketbollit ndaj Realit të Madridit në “Palau Blaugrana”, 77-70. Së dyti, Fenerbahçe nuk e pati problem të fitonte derbin e Stambollit dhe të Turqisë ndaj Anadolu Efesit,

Vazhdoni leximin →

Cili do të jetë misteri në Ligën e Evropës? Të hënën “loja” në vazo…

Tanimë, mbas përfundimit të ndeshjeve në grupe, dihen ekipet që do të vazhdojnë të luftojnë për trofeun e dytë të rëndësishën – Ligën e Evropës (LE). Të papriturën më të madhe e ofroi Olimpiakosi grek që eliminoi Milanin. Fazën grupore të LE-së e kapërcyen që ta vazhdojnë më tej konkurrimin: Bajer Leverkuzeni, Zyrihu, Salcburgu, Selltiku,

Vazhdoni leximin →

Athina po “zien”: Kapiteni i AEK-ut tek Olimpiakosi!

Kapiteni i AEK-ut, Lazaros Kristodhulopulos, ka bërë një transferim që ka shokuar opnionin publik sportiv grek. Vetëm pak ditë mbas përfundimit të kampionatit kombëtar të Greqisë, ai nënshkroi një kontratë dyvjeçare me Olimpiakosin qëështë klubi rival më i madh i AEK-ut. Në fakt, Kristodhulopulosi vjen te klubi grek me më shumë trofe (Olimpiakosi) si lojtar

Vazhdoni leximin →

CSKA, Olimpiakos, Fenerbahçe dhe Zvezda, kjo është Euroliga

CSKA e Moskës mbetet njëra nga pretendentet kryesore për të fituar sërish titullin kampion të Europës në basketboll për meshkuj, edhe pse jo e vetmja. Skuadra e madhe ruse triumfoi thellësisht në Gjermani, ndaj Broze Basketit të Bambergut, me shifrat e frikshme 92-76, duke mbetur në krye të renditjes. Moskovitët u udhëhoqën sërish nga francezi

Vazhdoni leximin →

Skandal në Greqi, Olimpiakos rrezikon dënim me rënie nga kategoria per trukime ndeshjesh

Një skuadër e madhe greke rrezikon të bjerë nga kategoria. Bëhet fjalë për Olimpiakosin për të cilin ekzison mundësia që të bjerënë Divizionin e dytë e madje edhe në ndonjë kategori akoma më inferiore për shkak të skandalit të shpërthyer për  trukime ndeshjesh. Në qendër të këtij skandali është vetë presidenti I Olimpiakosit, Evangelos Marinakis

Vazhdoni leximin →