Nënkampioni i botës “Karlo” Shnelinger, në “ferrin” e Milanos!

Tifozët gjermanë dhe të gjithë tifozët e Gjermanisë nëpër botë (padyshim edhe në Shqipëri), padyshim e mbajnë mend mirë Karl-Hajnc Shnelingerin, mbrojtësin e majtë që shkëlqeu në Kupat e Botës për “pancerat”. Ky Shnelinger sot, në moshën 80-vjeçare, jeton në Milano, pra në epiqendrën e epidemisë së koronavirusit. Mediat gjermane nuk e harrojnë, po ashtu,

Vazhdoni leximin →

Çfarë kënaqësia, kategoritë e pesta në Angli plot me tifozë edhe në koronavirus!

Mediat britanike e raportojnë me një ndjenjë melankolie, gëzimi, fataliteti dhe dëshpërimi. Edhe pse Premier Liga u bllokua, dhe po ashtu çdo kategori profesioniste në Angli, Skoci, Uells dhe Irlandën e Veriut, futbolli amator vazhdoi edhe këtë fundjavë, madje me stadiumet plot. Pati rritje të publikut me mbi 25 për qind, ndoshta edhe sepse nuk

Vazhdoni leximin →

Fiorentina në gjunjë nga koronavirusi, infektohen disa lojtarë dhe një fizioterapist!

Futbolli është dorëzuar, ndërsa duket se po goditet gjithnjë e më shumë. Klubi i Serisë A, Fiorentina, njoftoi se disa lojtarë të saj, si dhe një pjesëtar i stafit teknik janë infektuar me koronavirus. Bëhet fjalë për sulmuesin Patrik Kutrone, të marrë nga Milani, po ashtu për kapitenin Xhermen Pecela, të cilët kanë dalë pozitivë

Vazhdoni leximin →

Seria A nuk dorëzohet: Sezonin do ta përfundojmë këtë vit!

Në lojë janë interesa të mëdha financiare, por është edhe çështje psikologjike. Në një vend si Italia, të goditur më shumë se të gjithë nga epidemia, kërkohen mesazhe pozitive, dhe një të tillë e dha Liga e klubeve të Serisë A. Shoqata i dërgoi klubeve një shënim ku deklarohej se synimi mbetet të përfundohet sezoni

Vazhdoni leximin →