Trajnerët më fitues në Evropë? Italianët

Askush se trajnerët italianë nuk ka fituar më shumnë trofe në kompeticioneve evropiane. Ai që është në krye të kësaj liste është pikërisht Carlo Ancelotti I cili në pankinat e Juventusit, Milanit dhe Realit të Madridit në periudhën 1999-2014 ka fituar 7 trofe evropianë. Në vendin e dytë është një tjetër italian, Giovanni Trapattoni që

Vazhdoni leximin →

Dashuria italiane e Partizanit, pesë trajnerë në 4 vjet, pavarësisht dështimeve!

I prezanton drejtori sportiv apo presidenti, kjo ka pak rëndësi. Partizani duket se ka krijuar një varësi nga trajnerët nga Italia, dhe kjo nuk po ndryshon pavarësisht dështimeve njëri pas tjetrit. Vetë Adolfo Sormani, i përzgjedhuri më i fundit, është një rikthim, dhe teknikët nga “il bel Paese” janë ulur pesë herë në 4 vitet

Vazhdoni leximin →

Italia dominon volejbollin, Champions për meshkuj e femra!

Më në fund, volejbolli italian u kthye në “çatinë” e Europës. Të kaltrit, këtë herë me klubet, fituan Ligën e Kampionëve, si për meshkuj, ashtu edhe për femra, dhe në skuadrën fituese të vajzave ishte edhe lojtarja shqiptare, Erblina Bici. Për meshkuj, Lube Çivitanova realizoi një mrekulli, duke mundur skuadrën ruse, Zenit të Kazanjit, katër

Vazhdoni leximin →