Rinis Bundesliga, dhe hegjemonia e Bajernit është në rrezik!

“Sipari” ngrihet sot në orën 20:30, në impiantin madhështor “Alianc Arena”. U takon kampionëve të Bajernit të kenë nderin e ndeshjes së parë të Bundesligës, duke pritur Hertën e Berlinit në kryeqytet, por parashikimet nuk janë aq “miqësore” sa në të kaluarën. Hegjemonia e bavarezëve ndoshta po i afrohet fundit, ose të paktën mund të

Vazhdoni leximin →

Kapiteni Rojs po flet për trofeun: Ta mundim Bajernin!

Nuk është fjala për titullin e Bundesligës, por për Superkupën e Gjermanisë. Dortmundi vjet nuk mundi t’ia prekte kupat Bajernit të Mynihut, por kjo verë duket se e ka bërë me më shumë besim. Kapiteni Marko Rojs flet si kapiten dhe kërkon triumfin ndaj bavarezëve këtë të shtunë në orën 20:30. Finalja e Superkupës luhet

Vazhdoni leximin →

Rumenige: Bajerni e falenderon Dortmundin nga zemra!

Dëshira e shefit ekzekutiv nuk mund të jetë tjetër: “Ne duam, para së gjithash, titullin e 8-të radhazi kampion!” Karl-Hajnc Rumenige, fitues si lojtar, i tillë edhe si drejtues, i tregon rrugën Bajernit të tij për sezonin e ri, por gjithsesi thekson nevojën edhe për diçka tjetër. “Konkurrenca nuk fle gjumë, – tha 63-vjeçari, –

Vazhdoni leximin →

Legjenda Kohler i ka disa dyshime për Humelsin tek Dortmundi

Padyshim që një qendërmbrojtës di të gjykojë për një tjetër qendërmbrojtës. Jurgen Kohler ka qenë një legjendë e Gjermanisë, e Këlnit, Bajernit, Juventusit dhe e Dortmundit, dhe fjalët e tij duhen marrë seriozisht kur flet për kthimin e Mats Humelsit tek Borusia. Ish-kampioni i botës në 1990 dhe kampioni i Europës në 1996, mendon se

Vazhdoni leximin →