Partizani do derbin në Arenë, FSHF në “ajër” për fushën dhe për qiranë!

Kërkesa është zyrtare, por përgjigja pozitive nuk do të jetë e lehtë. Partizani dëshiron nga Federata Shqiptare e Futbollit që ta luajë në “Arenën Air Albania” derbin e javës tjetër ndaj Tiranës, veçse ka një problem të dyfishtë. Drejtori i stadiumit, Bardhyl Minxhozi, deklaroi se së pari duhet të përcaktohen kostot për zhvillimin e ndeshjeve,

Vazhdoni leximin →

Nga dhuna e tifozëve në derbi, tek premtimet e shkelura nga qeveria, alarm në Superligë!

Mund të kishte pasur edhe viktima. Kështu duket se ishte plani i disa tifozëve ultras të Tiranës në derbin ndaj Partizanit në “Selman Stërmasi”. Policia e Shtetit konfirmon në njoftimin e saj se ishin hapur tri gropa përpara tribunës ku ishin vendosur tifozët kundërshtarë, dhe ato i kishin mbushur me lëndë piroteknike, me mekanizëm ndezjeje

Vazhdoni leximin →

“Derbi”, çfarë do të thotë në shqip?

Futbolli është i aftë të të sjellë gjithçka, që nga periudhat gri, pa histori, pra të mërzitshme që nuk ke se çfarë t’i kujtosh dhe deri tek histeritë kolektive, nga ato që ke dëshirë t’i përjetosh sa më shpesh. Ja, përshembull ne po na vjen derbi. Dhe në këto raste, mënyra për ta kuptuar ekzaktësisht

Vazhdoni leximin →