Ndryshim historik ne Kupen Davis; protagoniste Novak Xhokovic dhe…Xherard Pikè

Federata Nderkombetare e Tenisit ben ndryshim historik ne Kupen Davis dhe meriten per kete e ka Novak Xhokovic dhe Xherard Pikè. Keta dy sportiste propozuan nje format te ri per kete eveniment qe parashikon nje Grup Boteror me 18 ekipe tenistet e te cileve do te luajne per nje jave ne muajin nentor ne nje qytet. ITF beri te ditur nisjen e nje bashkepunimi me kompanine e investimeve Kosmos te themeluar nga Xherard Pikè.

Kjo kompani ka mbeshtetjen edhe te Hiroshi Mikitani, nje prej drejtuesve te Rakuten sponsor i Barcelones. Kompania Kosmos do te investoje 3 miliarde Dollare gjate 25 viteve te bashkepunimit me ITF. Vete Pikè u shfaq entuziast per arritjenne kesaj marreveshjeje qe do te krijojeate qe mund te quhet Kupa e Botes ne tenis.

Sfidanti.al