Lebron dhe Irving, “vëllezërit siamezë” vazhdojnë të fitojnë

Lebron Xhejms nuk po kursehet aspak, por po ashtu edhe Kajri Irving. Dy yjet që vjet ishin së bashku, po vazhdojnë të fitojnë edhe veç e veç në NBA, siç ndodhi edhe mbrëmjen e fundit. Lebron udhëhoqi Klivlendin në suksesin bindës në fushën e Atlantës, ndërsa Kajri ishte sërish në “timon” për Bostonin që mundi Filadelfian.

Ndryshe nga vjet, Xhejms nuk po ulet shumë në stol, ndoshta i detyruar nga nevoja e Klivlendit për të lënë pas fillimin e keq të sezonit, edhe pse kjo mund të ndikojë për keq në plej of. Ai ishte në parket për 37 minuta nga 48 gjithsej, shënoi 24 pikë, kapi 6 topa në tabela, dha 12 asiste, vodhi 2 topa dhe bllokoi po 2 gjuajtje të kundërshtarëve. Një ndeshje thuajse perfekte, sidomos edhe me saktësinë në gjuatje (73 për qind për dy pikë, 50 për qind për tri pikë). Pas suksesit 121-114, Klivlend ka 15 fitore e 7 humbje, duke qenë në vend të tretë në Lindje.

Irving ndoshta e pati më të lehtë, pasi Sëlltiksët luajtën në Arenën e tyre. Gjithsesi, ai nuk mbeti prapa Lebronit, sidomos me shënimin e 36 pikëve në vetëm 32 minuta. Kjo kompensoi kontributin më të vogël në elementët e tjerë (4 topa në tabela, 3 asistë). Sëlltiks triumfoi 108-97, ndërsa vazhdon të mbajë ritmin e lartë edhe pse me shumë lojtarë të rinj. Bostoni kryeson Konferencën Lindore me 19 fitore e 4 humbje, duke qenë edhe skuadra më e mirë në të gjithë NBA-në.