Man. Junajtid e Murinjo, fitore karakteri ndaj Kristal Palasit

Për një moment duhej të duronte turpin që Kristal Palasi udhëhiqte në rezultat për herë të parë ndaj Mançester Junajtidit, gjatë gjithë historisë së Premier Ligës. Zhoze Murinjo, ndoshta nuk e ka ditur këtë hollësi, dhe as nuk e ka vrarë mendjen për të, por thjesht ka shkuar në dhomat e zhveshjes për t’u bërë një “dush” të mirë lojtarëve të tij.

Në Londër, në “Selhërst Park”, pjesa e parë u mbyll 1-0 për vendasit, dhe të besuarit e Roi Hoxhsonit dyfishuan shifrat sapo dolën në fushë. Murinjo thjesht ndenji ulur në stol, i mësuar me goditje të tilla, duke pritur reagimin e të tijve. Ashtu siç ishte besimi i patundur i trajnerit, reagimi erdhi, pavarësisht se Pol Pogba sërish nuk shkëlqeu.

Pas golave të Andros Taunsendit dhe Patrik Van Anholtit për londinezët, nisi kthesa e “djajve të kuq”. Kris Smallingu shkurtoi shifrat në 55’, ndërsa u deshën më shumë se 20 minuta për t’u arritur barazpesha. Ajo pritej nga minuta në minutë, dhe pas shtyllës së Aleksis Sançezit, topin në rrjetë e dërgoi Romelu Lukaku. U mbushën 99 gola në Premier Ligë për sulmuesin e fuqishëm belg.

U mendua se me kaq mbaroi gjithçka, dhe se Junajtidi do të detyrohej të kënaqej me një pikë, që edhe mund të mos e kishte fituar, dhe të mbetej në vendin e tretë në renditje pas Liverpulit. Jo, besniku i Murinjos, Nemanja Matiç, kishte mendim tjetër. As ai nuk shkëlqeu, por goli në minutën e 91-të bën të harrohet gjithçka, ndërsa mesfushori serb të kthehet në hero.

Një fitore e rrallë, provë e vërtetë karakteri për një skuadër që ndoshta nuk ka qenë më e bukura dhe më e mira në Angli apo në Europë, por që nuk dorëzohet kurrë. Ashtu siç nuk dorëzohet kurrë trajneri i saj. Junajtid ka 62 pikë, 16 më pak se Siti që kryeson, por 2 më shumë se Liverpuli.

Sfidanti.al