Interi “gjerman” e pati personalitetin që kërkoi Luçiano Spaleti

Për Mauro Ikardin as nuk bëhet fjalë, por Luçiano Spaleti kishte kërkuar karakter dhe personalitet nga ata që do të merrnin përsipër ndeshjen në Gjermani për Ligën e Europës. Frika ishte për një “ferr” të vërtetë në stadiumin e Frankfurtit, dhe “ferri” doli i vërtetë, veçse edhe Interi u shfaq i fortë si “djall”.

Barazoi 0-0, rezultat jo i keq ndaj një Ajntrahti që mund të shënojë në çdo moment me sulmuesit Joviç-Haler apo edhe Kostiç, reparti më i mirë ofensiv në Ligën e Europës. Kroati Rebiç mungoi këtë herë për vendasit. Interi luajti më mirë në pjesën e parë, madje dukej të kishte kaluar në epërsi kur Brozoviç pati shansin për të gjuajtur një 11-metërsh, por e humbi. Habia ishte e madhe pasi dy penalltitë e tjera pa Ikardin, i kishin gjuajtur Lautaro e Perishiç.

Pas pushimit, Ajntrahti pati epërsi dhe thuajse e rrethoi Interin në gjysmëfushën e këtij të fundit. E vetmja gjë që i mungoi vendasve ishte saktësia para portës. Për fat të keq, nuk munguan “dhimbjet e kokës” për Spaletin, pasi përveç Raxha Naingolanit mbeti i dëmtuar edhe Ivan Perishiç.