Kombëtarja, pasardhësi i Memushajt vjen nga Seria B italiane, është Nedim Bajrami

Ky lojtar nuk pritet të jetë edhe për shumë kohë në qarkullim. Kombëtarja shqiptare duhet të përgatitet për jetën pas Ledian Memushajt, dhe trajneri Edi Reja duket se e ka gjetur një zgjidhje. Burime pranë Federatës Shqiptare të Futbollit bëjnë me dijë se italiani ka përzgjedhur një mesfushor sulmues që luan pikërisht në vendin e tij, në Serinë B, Nedim Bajramin.

I lindur në Zyrih të Zvicrës, Bajrami luan për Empolin në Serinë B dhe pavarësisht moshës së re, 21-vjeçare, është kthyer në një lojtar shumë të rëndësishëm. Në 21 ndeshje të kategorisë së dytë italiane, ka shënuar 2 gola dhe ka shërbyer 6 asistë, ndërsa ka qenë në fushë për më shumë se 50 për qind të kohës. Vlerësimi është se Bajrami ka qenë i pranishëm në aksionet e golave të Empolit në 18 për qind të rasteve, një shifër aspak e vogël.

Mesfushori sulmues, që ka si cilësi sidomos fantazinë, e ka nisur karrierën në Zvicër, aty ku edhe ka lindur, duke luajtur me Grashopersin që në moshën 15-vjeçare. Më pas, ai kaloi në huazim tek Empoli, dhe më pas kartoni i tij u ble përfundimisht për 2.7 milionë euro, një shifër e rëndësishme për Serinë B. Fakti që Bajrami ka pranuar të vishet kuqezi është me mjaft vlerë sepse bëhet fjalë për një futbollist që ka luajtur në të gjitha nivelet e kombëtareve për Zvicrën, që nga U15 deri në U21, duke u aktivizuar për 50 ndeshje gjithsej e duke shënuar 8 gola.

Sfidanti.al