Klopi nuk dëshiron të jetë Ferguson, në 2024 ikën nga Liverpuli, por me trofe!

Bill Shenkli ishte në detyrë 15 vjet, por Bob Pejsli jo më shumë se 9. Gjithsesi, koha më e shkurtër nuk e pengoi që të fitonte 3 Champions (Kupa të Kampionëve në atë kohë), si dhe plot 6 tituj kampion në Angli e shumë trofe të tjerë. Me 20 tituj, ai mbetet më i sukseshmi trajner i Liverpulit, dhe Jurgen Klopi nuk do ta mbërrijë dot, aq më tepër që i ka vënë vetes limitin: Jo më larg se viti 2024 në stolin e të kuqve.

Trajneri gjerman dëshiron që të respektojë kontratën e tij të fundit në “Anfild”, ku mbërriti në 2015 dhe ku pritet të jetë për 9 vjet, pra po aq sa Pejsli. Deri tani ka fituar Championsin në 2019 dhe Premier Ligën në 2020. Kohëzgjatja e qendrimit i përafrohet atyre që pati në Gjermani, me Maincin për 7 vjet dhe me Dortmundin po për 7. “Pas Liverpulit do të kthehem në Gjermani dhe do të jetoj jetën time, me shumë gjasë në Mainc, – tha ai, duke folur për median gjermane “SËR Sport”, – sa do të jetë koha e punës sime? Katër vjet në Liverpul”. Po më pas? “Unë kam një problem që kur punoj dua të jap maksimumin e maksimumit, dhe kjo është e lodhshme, – sqaron ai, – pas Liverpulit do pushoj të paktën një vit, ndoshta mund ta vazhdoj më pas karrierën si trajner”.

Sfidanti.al