Zenga, fjalët për Berishën tregojnë përse nuk je trajner!

Nuk thuhet kot që kur një teknik del dhe bën analistin në ekran, vështirë të jetë më profesionist aktiv. Kështu edhe Valter Zenga, një ish-portier i madh, por një trajner i vënë në diskutim dhe me një karrierë të ndërprerë shpesh. Së fundmi, ai tregoi sërish se përse ka pasur dështime në rol, me fjalët që tha për gabimin e Valon Berishës në Ligën e Europës. Berisha shpërdoroi një rast të pastër për gol për Lacion ndaj Sëlltikut, dhe Zenga “nuk e mbajti dorën”.

“Lacio humbi për shkak të një çmendurie të një lojtari, – tha ai, – gabim që nuk do ta kishte bërë as edhe një futbollist i ekipeve të moshave”. Zenga duhet ta verë veten në rolin e trajnerit lacial, Inzagit, që padyshim i qorton lojtarët e tij, por nuk i “vret” me fjalë. Madje, ish-portieri i Interit kritikon vendimin e Inzagit për t’i dhënë hapësirë lojtarëve si Valoni. “Nuk e di nëse Simone Inzagi e bëri këtë për të lënë disa lojtarë që të pushonin, apo për t’i dhënë mundësi të tjerëve që të luanin”, – tha ai. Me këtë mentalitet, vështirë që italiani të mund të kthehet shpejt në drejtim të ndonjë skuadre.

Sfidanti.al