A e njihni Alesandro Rosa Vieirën ose Falkaon!? Një mbret..ndryshe

Po t’i kaloni pranë në rrugë, më siguri që nuk do ta njihni, pasi ju nuk shkoni të shihni futsall (futboll në salla të mbyllura), kurse ai është një legjendë e gjallë që ka shënuar në 201 ndeshje ndërkombëtare me bluzën e Brazilit 393 gola, 48 nga të cilët në kampionatët botërorë! Kështu, duke pasur parasysh shifrat e lartpërmendura, Falkao është një mbret i vërtetë “futbollin e vogël”, disa thonë më i mirë sesa “mbreti” tjetër, portugezi Rikardinjo.

Nëse Mesi është “dhi e egër” fushe, Falkao është një “dhi e egër” mali. Sigurisht që ne e dimë se çfarë mendoni ju: “Si do të ishte ai në fushën e blertë të futbollit të vërtetë”. Mos nxitoni, ai do të mund të ishte bërë një futbollist i madh, por çfarë t’i bësh…

Në vitin 2001, kur ai ishte 23 vjeç, ai ishte imponuar si një nga futbollistët më të mirë brazilianë në sallat e mbyllura, ndërkohë që kishte luajtur me ekipe të tillë, si Korintias, Atletiko Mineiro, Bansepa dhe Zharagua.

Por, ndërkohë, thirrjet që ai të luante në fushën e madhe të blerë të futbollit, u bënë gjithnjë e më të forta, kështu që ai shkoi dhe u provua te Palmeirasi, me të cilin luajti mjaft mirë, por, megjithëse, atij i premtuan nënshkrimin e kontratës, nuk u arrit asgjë dhe ai iu kthye “futbollit të vogël”, ku u bë një as i padiskutueshëm.

Sfidanti.al