Dortmund, Haaland më I miri I muajit janar me vetëm…59 minuta

Erling Haaland po thyen cdo rekord në moshën 19 vjecare për shkak të aftësisë së tij për të shënuar si te Salzburgu ashtu edhe Borussia Dortmund. Sulmuesi norvegjez u transferia te verdhezinjtë në merkaton e janarit dhe iu deshën vetëm 60 minuta për t’u shpallur si futbollisti më I mirë I muajit në Bundesligë.

Haaland u aktivizua në 2 ndeshje në muajin janar kundër Augsburgut dhe Këlnit. Në të dyja rastet Favre e hodhi në fushë si zëvendësues duke luajtur respektivisht 34 dhe 25 minuta. Por këto 59 minuta lojë I mjaftuan për të shënuar 5 gola; një tregolësh spektakolar në debutimin ndaj Augsburgur dhe një dygolësh ndaj Këlnit me pak fjalë 1 gol cdo 11.8 minuta.

Por Haaland e vijoi shënimin e tij të golave në Bundesligë edhe në shkurt. Në ndeshjen e tij të tretë, që e nisi si titullar ndaj Union Berlin shënoi 2 gola në fitoren 5-0 të Dortmundit, ndërsa ajo me Bayer Leverkusen e humbur 4-3 nga verdhezinjtë është e vetmja që ai nuk ka shënuar gol. Po kështu të premten shënoi golin e tij të tetë kundër Eintrachtit të Franfurtit në fitoren 4-0 të Borussias.

Po kështu në Kupën e Gjermanisë, Haaland shënoi në sfidën ndaj Ëerder Bremen, por Borussia u eliminua pasi u mund në 3-2. Me golin e kësaj sfide, Haaland e coi bilancin e tij impresionues në 9 gola në 6 ndeshje. Nëse vazhdon kështu do të fitojë akoma më shumë cmime individuale

Sfidanti.al