Ajaks, ç’t’u desh që luajte me De Jongun në kampionat?!

Nëse nuk do të rikuperohet në kohë, shumëkush do ta sulmojë “me gurë” trajnerin Ten Hag. Frenki De Jong doli nga fusha që në minutën e 28-të të ndeshjes së Eredivizies holandeze ndaj Ekselsiorit të Roterdamit, fituar me shifrat 6-2. Mund të thuhet se ishte një vendim i gabuar për të aktivizuar yllin kryesor të skuadrës, organizatorin e lojës, ndërsa mesjavën e ardhshme është dueli i kthimit në Champions ndaj Juventusit.

Gjithsesim Ten Hag nuk e kishte edhe aq të thjeshtë dhe nuk mund të bënte si Alegri i Juves apo Valverde i Barcelonës. Torinezët dhe katalanasit i kanë titujt “në xhep”, përkatësisht në Itali dhe Spanjë, ndërsa Ajaksi mbetet në një luftë të ashpër me PSV Ajndhovenin, kur duhen edhe 4-5 javë deri në përfundim. Kjo do të thotë se formacioni nga Amsterdami nuk kishte luksin të linte lojtarë pushim meqë po lufton në dy fronte.

Sfidanti.al