Brazil, sfida Vitoria-Bahia kthehet në ndeshje boksi, jepen 10 kartona të kuq

Nuk janë të pakta rastet kur në futbollin brazilian shfaqen momente nervozizmi mes futbollistëve që kalojnë deri në përleshje me grushta. Ky ishte rasti i sfidës së kampionatit mes Vitorias dhe Bahias e mbyllur 1-1 në minutën e 79 një sfidë ku u panë edhe 10 kartona të kuq për futbollistët e të dyja skuadrave.

Tensionet u panë që në pjesën e parë të sfidës që vendasit e Vitorias e fituan 1-0 me gol të Denilson, ndërkohë që 6 lojtarë u ndëshkuan me karton të verdhë. Pjesën e dytë situata degjeneroi krejtësisht dhe gjithcka ndodhi pas një penalltie të Bahias që u ekzekutua nga Vinicius. Ky i fundit festoi duke vallëzuar përpara tifozëve të Vitorias duke shkaktuar një luftë të vërtetë me lojtarët e të dyja skuadrave që nuk i kursyen grushtat në drejtim të njëri-tjetrit.

Në këtë moment arbitti vendosi të ndëshkojë lojtarët, 8 prej të cilëve u ndëshkuan me karton të kuq, 3 nga vitoria e 5 nga Bahia. pas 16 minutash ndeshja rifilloi për të vijuar deri në minutën e 79 kur u ndëshkuan edhe 2 futbollistë të tjerë të Vitorias me karton të kuq, moment që solli edhe ndërprerjen e ndeshjes të cilën me shumë gjasa, Bahia do ta fitojë në tavolinë 3-0.

sfidanti.al