Boterori 2018, Rusia merr masat e sigurise, krijon ‘policine turistike’

Autoritetet ruse vijojne me marrjen e masave te sigurise per Boterorin e ketij viti. Hapi i radhes ishte krijimi i ‘policise turistike’ per te pastruar edhe imazhin e vendit pas tensioneve diplomatike te fundit.  Ministri i Brendshem Vladimir Kolokoltsev beri te ditur lajminnper krijimin e kesaj policie duke shtuar se anetaret e saj duhet te zoterojne gjuhe te huaja.

‘Keto njesi do te jene te formuara nga agjente te ministrise se brendshme qe flasin disa gjuhe te huaja-tha zedhenesja e policise Irina Volk-dhe nese do te jete e mundur atyre do t’u ofrohen te tjera informacione-Policia turistike do te vendoset rreth stadiumeve dhe ne zonat e destinuara per tifozet ne te 11 qytetet ku do te zhvillohen ndeshjet e ketij Boterori qe nga data 25 maj’.

Sfidanti.al