Apeli nga Egjipti: Salah, hiqe mjekren ngjan si terrorist

Ditet e fundit, sulmuesi i Liverpulit ka marre mesazhe te shumta nga Egjipti per lookun e tij. Jane mesazhe qe i keshillojne qe te heqe mjekren pasi ngjason me nje terrorist islamik. Mesazhe qe jane perforcuar akoma me shume nga gazetari Salah Montaser ne nje editorial te tijin tek e perditshmja ‘Al Ahram’.

‘Salah duhet te heqe mjekren-shkruan Montaser-edhe pse ajo nuk e fut ne listen e terrroristeve, e perfshin ne listen e simpatizanteve te tyre. Salah perfaqeson vendin, eshte unik. Ai nuk e di qe shume nena e konsiderojne si djalin e tyre duke dashur qe ta shohin me nje look te ri te pafajshem ne Boterorin e Rusise’.

Komentet rreth ketij artikulli nuk kane munguar dhe mes tyre spikaste ai i nje personi qe quhej Amia qe iu drejtuar gazetarit: A e ke degjuar ndonjehere qe ne Evrope ta therrasin Andrea Pirlon terrorist per shkak te mjekres se tij?.

Egjipti prej kohesh po perballet me terrorizmin islamik e sidomods IS, nderkohe qe ne kete kategori eshte perfshire edhe ‘Vellezerit Myslimane’, levizja qe ka qene per nje vit ne pushtet pas renies se presidentit Hosni Mubarak.

Sfidanti.al