Akuza Federatës në Spanjë: Vijar, ku janë 220 000 euro?

Një akuzë për presidentin më të vjetër të futbollit. Angel Maria Vijar, bosi i Federatës Spanjolle të Futbollit, akuzohet se i ka ndryshuar drejtimin 220 mijë eurove. “Shigjetimi” vjen nga Këshilli i Lartë i Sporteve (CSD) në Spanjë, dhe bëhet fjalë për një fond të destinuar për t’u përdorur për fëmijët nga Haiti që u

Vazhdoni leximin →

Inter, sot asambleja e ortakëve… deçisive për De Bor

Kjo e sotmja është një ditë shumë e rëndësishme për shtëpinë e Interit. Në Milano, ekzaktësisht në hotel “Palazzo Parigi” do të zhvillohet asambleja e ortakëve e shoqërisë blu-zi. Në këtë takim do të aprovohet buxheti, por në përgjithësi, rendi i ditës pritet të prekë një seri temash. Por gjithsesi nuk parashikohen surpriza, siç ishte

Vazhdoni leximin →

Edin Xheko, si mund të ndalohet boshnjaku i Romës?…

Edin Xheko është në krye të listës së golshënuesve për edicionin 2016-2017, duke u bazuar në golat e shënuar në pesë kampionatet më të fortë të Europës (Spanjë, Angli, Gjermani, Itali dhe Francë). Sulmuesi boshnjak ka mbërritur në kuotën e 10 golave të shënuar, në po kaq ndeshje të luajtura. Por në klasifikimet ndërkombëtare të

Vazhdoni leximin →

“Jemi në botën e Leo Mesit” – baba Nejmar luan prindin

Nuk paska mjaftuar deklarata e Barcelonës për të mbrojtur imazhin e futbollistëve të saj, pas skenës aspak të hijshme në ndeshjen me Valencian në “Mestaja”.  Në fakt, e gjithë bota është befasuar, kur djelmoshat ëngjëllorë kanë festuar duke sulmuar dhe tifozët. Babai  i sulmuesit Nejmar, flak petkun e biznesmenit të futbollit,  dhe flet si prind:

Vazhdoni leximin →

Tino Asprilia, në vend të topit, ka gjetur marifetin tjetër

E mbani mend akoma Tino Asprilian, sulmuesin kolumbian të Parmës, që kur shënonte shndërrohej në një akrobat cirku me saltrot e tij?  Ishte i shpejtë, driblonte me lehtësi mbrojtësit dhe kishte një mënyrë origjinale për të lënë gjurmë në fushë. Edhe sot, i dashuruar me protagonizmin, ka zbuluar talentin edhe në biznes. Tino reklamon një

Vazhdoni leximin →

Futbollistë të talentuar që fitojnë edhe ..antipati!

Në botën e futbollit ka shumë lojtarë që janë pagëzuar si antipatikë  nga kundërshtari, por edhe nga vetë tifozët e tij. Ideologji politike, sharje, gjeste në fushë, agresivitet i tejkaluar ndaj kundërshtarit, të gjitha aspektet që nuk favorizojnë një karierrë të qetë. Dhe kur kujton një emër, Mario Baloteli, s’është nga ata që të sforcon

Vazhdoni leximin →

E falën tifozët e tij , por nuk e falin “arbitrat”

Jose Murinjo është sërish në probleme. Trajneri i Manchester United është nën akuzë për komentet e tij para ndeshjes në Liverpool dhe tashmë Federata Angleze ka kërkuar dënim për të. Murinjo tha para sfidës në Liverpul se arbitri i ndeshjes Antony Teylor do ta kishte të vështirë në “Anfield” dhe do të akuzohej për favorizim nëse gabonte. Me rregullore, në Angli ndalohet

Vazhdoni leximin →