Tifozët gjermanë e kanë seriozisht: Bir k… nuk mund të quhet racizëm!

Në ndeshjet e së shtunës të javës së 25-të të Bundesligë, mesazhi ishte i qartë, të paktën nga ana e ultrasve. Ata ishin të bashkuar kundër dënimit të sjelljes së tifozëve të Bajernit që ofenduan presidentin e Hofenhajmit, Ditmar Hop. Pankartat ishin të ndryshme në ndeshjet Gladbah-Dortmund, Shalke-Hofenhajm, Leverkusen-Frankfurt, Herta-Verder, Volfsburg-Lajpcig dhe Paderborn-Këln. Në njërën

Vazhdoni leximin →

Bayern Mynih nis fushatën: E duam futbollin

Bayerni i Mynihut ka nisur një fushatë intensive në favor të tolerancës, respektit, diverstitetit dhe fari play nën moton: ‘E duam futbollin’ dhe që do të shfaqet në ekranet e Allianz Arenës  gjatë ndeshjes të kësaj të diele ndaj Augsburgut. Kjo fushatë nisi me synim që të vijojë lufta kundër racizmit, antisemitizmit, seksizmit, homofobisë, urrejtjes,

Vazhdoni leximin →

Bundesliga, tifozët ultras kërcënojnë me ndërprerje të ndeshjeve

Tifozët ultras në Bundeligën gjermane kërcënojnë me ndërprerjen e ndeshjeve  të kësaj fundjave deri në mbylljen para kohe të tyre për të mbrojtur të drejtën e tyre për të protestuar. Organizata “Fanszene Deutschland” I dërgoi një letër Federatës Gjermane të Futbollit, DFB të titulluar: ‘Dënime kolektive për të mbrojtur një miliarder’ Konflikti nisi pas një

Vazhdoni leximin →