Një surprizë mund një tjetër, e tillë ishte Lajpcig-Hofenhajm!

Më herët Gjermania emocionohej nga emrat e Bajernit (si gjithmonë), Frankfurtit, Këlnit, Mynshengladbahut, natyrisht edhe Hamburgut e Dortmundit. Sot, në skenë ka “aktorë” të rinj si Lajpcig e Hofenhajm. Dy skuadrat e kohëve moderne ishin përballë këtë javë në Bundesligë, dhe njëra suprizë arriti ta thyente tjetrën. Nuk ishte Lajpcigu iu shkëput Bajernit, përkundrazi mbeti

Vazhdoni leximin →

Bajerni nuk ndalet më, Roben dhe Alaba shpojnë Verderin

Bayern Munich i Carlo Ancelottit ka vazhduar me fitore në vitin 2017. Pas triumfit 1:2 ndaj Freiburgut, kampionët e Gjermanisë e kanë mposhtur me të njëjtin  edhe Werder Bremenin. Golat për Bayernin i shënuan Arjen Robben dhe David Alaba në pjesë e parë, derisa për vendasit shënoi Max Kruse në fillim të pjesës së dytë.

Vazhdoni leximin →

Na ishin dikur gjermanët kursimtarë, lexoni çmenduritë e Bundesligës!

Një barcaletë gjermane thotë se skocezët janë banorë të krahinës së Shvabisë (me kryeqendër Shtutgartin), të përzënë si dorëlëshuar. Nëse thekson se skocezët mbahen për kurnacë të vërtetë, atëherë kuptohet sesi janë shvabët. Pak a shumë si shvabët janë të gjithë gjermanët, veçse këta të sotmit po i luajnë mendsh baballarët e tyre. Sistemi i

Vazhdoni leximin →

Bajerni është Bajern, por edhe Lajpcigu është Lajpcig!

E kush do ta kishte menduar që Uli Hënes të kishte thënë se “rivali ynë është Lajpcigu”. Ishin, madje, fjalët e tij të para pasi doli nga burgu dhe u bë president i Bajernit. Veçse, e vërteta është pikërisht kjo, dhe gjermanolindorët nuk patën dëshirë të dorëzonin armët në rifillimin e Bundesligës. Fitore 3-0 në

Vazhdoni leximin →

Dortmundit gjen shijen e humbur, Abumejang ku ishe?

Dortmund është rikthyer në rrugën e fitoreve në kampionat pas 3 barazimesh. Skuadra e Tuchel fitoi 1-2 në transferten daj Verder Bremen. Golat në këtë ndeshje nuk erdhen nga Aubameyang, por nga Shyrle dhe Pizhek, ndërkohë që për vendasit shënoi Bartels. Pas këtij suksesi Dortmund ngjitet në vendin e 4-ët me 30 pikë.

Një yll i Ajaskit, Dolberg, në orbiten e Dortmundit

Borussia Dortmund ka fituar betejën me gjigantët nga Premierliges për transferimin e yllit të Ajaxit, Kasper Dolberg. Sipas tabloidit britanik, Mirror, Borussia Dortmund është shumë afër transferimit të sulmuesit të Ajaxit, Kasper Dolberg. Ky i fundit shihet si zëvendësim për Pierre-Emerick Aubameyang i cili është duke marrë pjesë me Gabonin në Kupën e Kombeve të

Vazhdoni leximin →